Katalogs

Izvēloties gaismekļus un spuldzes, parasti aizmirst, ka bez jaudas, krāsas ir arī daudzi citi svarīgi parametri. Izstāstīsim, kādi spuldzes raksturlielumi ir patiešām svarīgi.

Par ko aizmirst, izvēloties gaismekļus un spuldzes

Lai izvēlētos gaismas avotu komplektu, kvēlspuldžu un energotaupības modeļu aizvietošanai, nepietiek tikai ar jaudas, krāsas temperatūras, cokola tipa noteikšanu. Tā kā visi šie trīs parametri ir norādīti uz spuldzes kārbiņas: lieliem cipariem, palaist tos garām nav iespējams. Taču, ne mazāk svarīgi ir citi gaismas avota raksturlielumi, ar kuru Jūs gribat nokomplektēt gaismekļus, lustras, bra. Arī par tiem ražotājs godīgi uzraksta: taču ar mazākiem burtiem un ne pašā redzamākajā vietā. Mēs, interneta-veikals Spuldzes, noteikti norādām tādus nepieciešamos parametrus, kā:

  • Gaismas plūsma.
  • Pieļaujamais spriegums.
  • Pulsāciju frekfence.
  • Krāsu pārraides indekss (to jauc ar krāsu temperatūru).
  • Gaismas izkliedes leņķis.

Gaismas plūsma: cik efektīva ir spuldze

Parametri – vispareizākais paņēmiens pareizai izvēlei. Tiek mērīti (norādīti) lūmeni: apzīmējums “lm”. LED spuldzēm rādītājs ir ievērojami augstāks, nekā kvēlspuldzēm: ja 75W parastā kvēlspuldze izsniedz aptuveni 900 lm, tad LED spuldze ar 10W – par 40-50 lm vairāk.

Gaismekļiem jābūt ne tikai spilgtiem, bet arī ekonomiskiem. Cik izdevīgi ir uzstādīt LED spuldzes, nekā kvēlspuldzes vai energotaupošās, norāda gaismas atdeves parametrs. To ir viegli saskaitīt, otro (lūmenu daudzumu) izdalot ar pirmo. Pēc šī rādītāja LED spuldzes ir 2.5 reizes efektīvākas par energotaupošajām.

Mēs rekomendējam pievērst uzmanību LED, jo to gaismas atdeve reti ir zemāka par 80-90 lm/W. 

Pieļaujamais spriegums, pulsācijas biežums

Atpazīstamie spuldžu un gaismas iekārtu ražotāji cenšas izgatavot produkciju, kura paredzēta darbam jebkuros elektrotīklos. Rekomendējam ieskatīties:

  • Izstrādājuma marķējumā iekļauts burts G (sk. cokolu) – tas var darboties gan 220-230 V, gan arī 12 V tīklos.
  • Norādīts sprieguma diapazons – no 170-175 V līdz 240 V – šādi izstrādājumi nav jūtīgi pret sprieguma kritumiem.

Spuldzes nejūtīgumu pret sprieguma kritumiem, tā nepietiekamības dēļ, nosaka “pildījuma” kvalitāte. Izņemot gaismas diodes, LED-izstrādājumi ietver arī transformatorus, barošanas blokus. Noteikt to kvalitāti patstāvīgi, bez izjaukšanas, nav iespējams.

Pats “slēpjamākais” parametrs – pulsācijas biežums. Ne katrs zīmols spēj godīgi izstāstīt par to, cik ātri/lēni mirgo tā spuldzes. Ja parametrs norādīts – pievērsiet savu uzmanību tām spuldzēm, kurām šis rādītājs nepārsniedz 20%: tad mirgošanu Jūs neieraudzīsiet. Izstrādājumus ar pulsācijas koeficientu vairāk par 20% arī var nokomplektēt gaismekļos: taču labāk tur, kur tie tiks ieslēgti retāk – garderobē, lodžijā.

Krāsu pārraides indekss, izkliedes leņķis – galvenie komforta parametri

Daudzi jauc krāsu pārraides indeksu ar gaismas temperatūru. Īstenībā runa ir par jebkura priekšmeta krāsas dabiskumu, kuru apspīd spuldzes. Šo rādītāju uzrāda reti un apzīmē ar Ra, retāk – CRI. Vērtības var būt no 1 līdz 100: taču prakstiski ne pirmās, ne otrās nemēdz būt. Dzīvojamās telpas jāapgaismo ar CRI vairāk par 70. Palīgtelpām noderēs gaismekļi ar Ra – 60.

Bieži vien izkliedes leņķa vērtībai nepievērš uzmanību. Rezultātā – spēcīgi gaismekļi darbojas pa tukšo, atdodot visu savu gaismas plūsmu mazam grīdas laukumam. Mēs iesakām: precizējiet šo parametru – īpaši LED spuldzēm no 15 W un vairāk. Tam jābūt lielākam par 60 grādiem.

Interneta-veikals Spuldzes – vieta, kur var iegādāties kvalitatīvas spuldzes un saņemt padomus par apgaismojuma izvēli.