Katalogs

Rīgā laternās liks ekonomiskās, regulējamās LED lampas!

Rīgā laternās liks ekonomiskās, regulējamās LED lampas

Rīgā šogad līdz 1.jūlijam tiks uzstādīti 608 jauni LED tehnoloģiju gaismekļi, kas patērēs par 30% līdz 40% mazāk elektroenerģijas, kā arī 546 jauni LED tehnoloģiju gaismekļi, kas aprīkoti ar apgaismojuma līmeņa regulēšanas ierīcēm, liecina pašvaldības aģentūras «Rīgas gaisma» darba plāns 2012.gadam, kas šonedēļ tika apstiprināts Rīgas domē.

Izvēlieties abažūrus, kuri ļauj iegūt maigu gaismu bez krasiem un spilgtiem kontrastiem. Rakstāmgaldi, skrūvgaldi, virtuves plītis ir apgaismojamas ar lampām vai gaismekļiem, novietotiem virs tiem, virs dīvāniem un aiz televizoriem visieteicamāk izvietot ekonomisko lampu elektroenerģijas taupības nolūkos.

Gaismekļi šogad tiks mainīti uz Vanšu tilta jeb Krišjāņa Valdemāra ielas posmā no Kronvalda bulvāra līdz Slokas ielai, pie Kalnciema ielas dzelzceļa pārvada, Lielirbes ielā no Kalnciema ielas dzelzceļa pārvada līdz Kārļa Ulmaņa gatvei, Augusta Deglava ielas posmā no Andreja Saharova ielas līdz Lubānas - Juglas ielu rotācijas aplim, Juglas ielas posmā no Lubānas - Juglas ielu rotācijas apļa līdz Biķernieku - Juglas ielas rotācijas aplim, kā arī Viestura prospekta posmā no 35.ēkas līdz Ostas prospektam, Mīlgrāvja ielas posmā no Ostas prospekta līdz Jaunciema gatvei un Jaunciema gatves posmā no Mīlgrāvja ielas līdz Jaunciema 1.šķērslīnijai.

Jau ziņots, ka "Rīgas gaisma" pērn iesniedza divus projektus dalībai Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) finansēto projektu atklātajā konkursā "Siltumnīcefektu gāzu emisiju samazināšana pašvaldību apgaismojumā" Rīgas pilsētas apgaismojuma tīkla modernizācijai. Abu projektu kopējās plānotās izmaksas ir viens miljons latu, kas ir maksimāli pieejamā līdzfinansējuma summa šī projekta konkursā. Projektu īstenošanas termiņš ir no 1.marta līdz 1.jūnijam.

"Rīgas gaisma" informēja, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija pieņēmusi lēmumu par abu šo projektu apstiprināšanu. Katra šī projekta attiecināmās izmaksas plānotas 500 000 latu, no kurām apstiprinātais KPFI finansējums ir 70% no kopējām attiecināmajām izmaksām, bet ne vairāk par 350 000 latu katram no šiem projektiem.

"Esošo gaismekļu nomaiņa uz energoefektīviem LED tehnoloģiju gaismekļiem Rīgā" projekts paredz uzstādīt 608 jaunus LED tehnoloģiju gaismekļus, kas ļaus samazināt elektroenerģijas patēriņu par 30%-40%.

Savukārt projekta "Gaismekļu apgaismojuma līmeņa regulēšanas ierīču, aizsardzības automātikas ar B vai C raksturlīkni uzstādīšana un esošo gaismekļu nomaiņa uz energoefektīviem LED tehnoloģiju gaismekļiem Rīgā rezultātā tiks uzstādīti 546 jauni LED tehnoloģiju gaismekļi, kas aprīkoti ar apgaismojuma līmeņa regulēšanas ierīcēm, kas nodrošinās sprieguma pazemināšanu uz spuldzi gaismeklī nakts stundās, kad satiksmes intensitāte ielās ir pazeminājusies un līdz ar to ir pieļaujama apgaismojuma līmeņa pazemināšana. Šī projekta realizācijas rezultātā septiņos elektrosadales skapjos tiks ierīkotas apgaismojuma līmeņa regulēšanas ierīces.

"Rīgas gaismas" direktora pienākumu izpildītājs Jānis Drulle iepriekš skaidroja, ka Rīgas ielu, laukumu, parku apgaismošanai pašlaik tiek izmantoti nātrija augstspiediena gaismekļi, taču pēdējos gados dinamiski attīstās ielu LED diožu gaismekļu tehnoloģija, kas ļauj izgaismot ielas līdzvērtīgi pašlaik ekspluatācijā esošajiem gaismekļiem, vienlaikus patērējot ievērojami mazāk elektroenerģijas. Elektroenerģijas patēriņa samazināšana ir īpaši aktuāla pēc tam, kad šā gada aprīlī vidēji par 30% pieauga ielu apgaismojumam patērētās elektroenerģijas tarifs. Tāpat pašreizējā apgaismojuma vadības sistēma nedod iespējas kontrolēt un monitorēt katru atsevišķu gaismekli, bet tikai barojošās sadales, kurās uzstādīta radiovadība. Līdz ar to tiek fiksētas tikai bojātas elektrolīnijas, kuras ir atslēgušās, nevis katrs atsevišķs gaismeklis, kuram izdegusi spuldze vai ir cits bojājums.

Viena no galvenajām jaunās sistēmas priekšrocībām būs iespēja nakts stundās pazemināt spriegumu gaismekļa spuldzei - regulēšanas iespējas dos iespēju nakts stundās ietaupīt apgaismojumam patērēto elektroenerģiju.